اتاق تمیز

Cleanroom

اتاق تمیز یا کلین روم عبارتست از اتاقي كه در آن غلظت ذرات موجود در هوا كنترل شده باشد و به صورتي ساخته و به كار گرفته شود كه ورود، توليد و بقاي ذرات داخل اتاق حداقل باشد وهمچنین ساير پارامترهاي مربوط مانند دما، رطوبت و فشار در صورت نياز در آن كنترل شود. از نظر جریان هوا می توان اتاق های تمیز را به دودسته کلی تقسیم نمود: 1- اتاق تمیز با جریان لامینار (یک سویه) 2- اتاق تمیز با جریان غیر لامینار (غیر یک سویه) انتخاب نوع جریان اتاق تمیز با توجه به کلاس اتاق تمیز و کاربرد اتاق تمیز مورد نظر صورت می گیرد. اتاق های تمیز با جریان لامینار یا یک سویه کلاس بالاتر و یا به عبارتی اتاق تمیز با درجه تمیزی بالاتری را فراهم می سازند درنتیجه در صنایع حساس تر به آلودگی های ذره ای و میکروبی از این نوع اتاق تمیز استفاده می نمایند.


اجزای اصلی اتاق تمیز

اجزای اصلی اتاق تمیز شامل :
1- دیواره اتاق تمیز (که میتوان از جنس ساندویچ پنل و یا شیشه مخصوص باشد)

2- درب و پنجره اتاق تمیز

درب اتاق تمیز یکی از اجزای اصلی اتاق تمیز بوده و طراحی و ساخت و نصب آن نیازمند تخصص و تجربه میباشد. درب ها باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که علاوه بر مقاومت بالا هم باد با دیواره ها باشند و محل تجمع ذرات و آلودگی نگردند.

پنجره های اتاق تمیز معمولاً دو جداره بوده و ضخامت آنها با توجه به نوع پانل ها انتخاب میگردد.پنجره های اتاق تمیز نیز باید بگونه ای طراحی ، ساخته و نصب گردند که هم باد با دیواره ها باشند.

3- کفپوش اتاق تمیز

یکی از مهمترین و اصلی ترین اجزای اتاق تمیز کف سازی و نوع کفپوش اتاق تمیز می باشدچرا که در آلودگی اتاق تمیز نقش بسزایی را دارا می باشد. کف سازی اتاق تمیز باید به گونه ای انجام گیرد که به هیچ گونه خلل و فرج و برآمدگی و تورفتگی در آن وجود نداشته باشد تا از تجمع ذرات و آلودگی برروی آن ممانعت گردد.جهت کف می توان از کفپوش یا اپوکسی استفاده نمود که برحسب نوع اتاق تمیز و کاربرد آن می تواند آنتی استاتیک، آنتی باکتریال و ... باشد.

4- کرو وکنج اتاق تمیز

در محل اتصال دیوارها به سقف، دیوارها به کف و دیوارها به یکدیگر از قطعات و اتصالات منحنی شکل استفاده میگردد تا از انباشت آلودگی و نشست ذرات جلوگیری به عمل بیاید. جنس این قطعات معولاٌ پی وی سی یا آلومینیم می باشد.

5- سیستم تهویه اتاق تمیز

سیستم تهویه اتاق تمیز مهمترین جزء اتاق تمیز بوده و وظیفه تامین هوای عاری از آلودگی ذره ای و میکروبی و همچنین سرمایش و گرمایش هوای اتاق تمیز را برعهده دارد از اجزای اصلی سیستم تهویه اتاق تمیز می توان به هواساز، فن فیلتر یونیت، فیلتر باکس و کانال اشاره نمود.

6-سایر تجهیزات

از جمله تجهیزات جانبی اتاق تمیز می توان به پس باکس ، دوش هوا و تجهیزات استیل اشاره نمود که برحسب حساسیت اتاق تمیز ، کلاس اتاق تمیز و همچنین کاربرد اتاق تمیز مورد استفاده قرار می گیرند.


فن فیلتر یونیت

- جنس بدنه : استنلس استیل304 / ss316 / گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک
- کلاس تمیزی ISO 3-ISO 8 According to ISO 14644-1
- پیش فیلتر G4 - M5
- فیلتر نهایی H13/H14

- صنایع دارویی
- صنایع شیمیایی
- صنایع بیوتکنولوژی
- صنایع غذایی
- صنایع میکروالکترونیک
-صنایع تجهیزات پزشکی
- آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی
-مراکز درمانی و بیمارستانها

محصولات مرتبط